ogrod-w-stylu-wiejskim

Wiejski ogród w środku miasta? Teraz to marzenie, dla wielu będące wspomnieniem sielskiego dzieciństwa u babci, jest planem do wykonania.

Rustykalna stylistyka takiego założenia ogrodowego daje szanse nawet najmniejszym przestrzeniom takim jak działki na skwerkach blokowisk albo balkony w bloku. Wystarczy odrobina fantazji, trochę cierpliwości i zaangażowania, a projekt wiejskiego ogrodu w sercu miasta da się urzeczywistnić.

Blisko natury – rośliny w ogródku rustykalnym

Magiczny klimat ogródka wiejskiego to odpowiedni wybór roślin, które stworzą atmosferę wiejskiej rabaty z malwami albo poletka lawendowego.

Aranżację ogrodu rustykalnego tworzą lokalne gatunki kwiatów i innych roślin takich jak winobluszcz, który piąć się może nawet po balkonie, róże w drewnianych lub ceramicznych donicach, czy piwonie doskonale radzące sobie w małych przestrzeniach rabatowych. Warto pomyśleć także o bratkach, wrzoścach i słonecznikach ozdobnych, które przywodzą na myśl małe, przydomowe ogródki wiejskie.

Kompozycja rabat

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą przestrzeń do nasadzeń realne będzie założenie kolorowych rabata oddzielonych ścieżkami. To najsilniejsze nawiązanie do tradycji małego rolnictwa wiejskiego, w którym drewniane płotki oddzielały nasadzenia irysów, floksów, ostróżek od roślin krzewinkowych wzmacnianych pergolami. Krzewinki w rodzaju hortensji pojawiły się w ogrodach wiejskich dopiero w wydaniu dworskich stylizacji, ale ich obecność na stałe wpisała się w pejzaż wsi.

W wielu przypadkach rolę naturalnych barier pomiędzy rabatami pełniły także jadalne róże lub kasztany. Inspirować możemy się każdym z rodzajów założeń rabatowych łącznie z księgami wirydarzowymi, a więc staropolską literaturą użytkową.

Kolory wsi w miejskim ogrodzie

Rustykalne inspiracje to także dobór łagodnych, pastelowych kolorów roślin jako tła i urozmaicenie ich żywymi, wyrazistymi barwami. Sprawdza się tu zestawienie zielonego tła ogródka ziołowego z miętą, bazylią i koprem z jaskrawymi kolorami irysów, lilii i innych roślin cebulkowych, szczególnie wiosennych tulipanów, żonkili i hiacyntów. Warto wręcz zaplanować ogród tak, żeby kolory obecne były w nim o każdej porze roku. Od wiosennych krokusów do jesiennych zimowitów.

Kompozycje zapachowe

Założenie rabatowe w ogrodzie wiejskim umożliwia także nam zaplanowanie ogrodowej aromaterapii. Dostępne są obecnie miniaturyzowane formy jaśminu i bzów, które nie tylko mogą wydzielać granice pomiędzy rabatami, ale także dostarczać nam wrażeń zapachowych.

Aromaterapia to wręcz część profesjonalnej hortiterapii, terapii psychofizycznej prowadzonej poprzez przebywanie i pracę w ogrodzie. Zapach roślin gra tu niebagatelną rolę.

Wiejskie smaki rajskich jabłek

Jeśli dysponujemy większą powierzchnią, na przykład skwerkiem przed blokiem, świetnym pomysłem stanie się zasadzenie rajskiej jabłoni. To miniaturowa jabłoń wydająca maleńkie i smaczne owoce. Szczególną radość rajskie jabłonki sprawiają dzieciom.

Rajska jabłoń nie zrzuca też zbyt wiele liści jesienią, więc nie będzie kłopotu z nadmierną ilością listowia do usunięcia z chodnika.

Atmosfera jest bardzo ważna

Rośliny przeznaczone do ogródka rustykalnego muszą być efektowne w kontakcie, to znaczy z jednej strony wyciszać i tu sprawdzi się szałwia lekarska, której użyć można do płukanek gardła, plamy zielone z macierzanki z fantazyjnym, głębokim zapachem lub mini zakątek ziołowy z miętą i melisą. Nic tak nie cieszy jak listki zerwane wprost z małych krzaczków i zaparzone jako wieczorna herbatka, a mięta i melisa dają nam taką szansę.

Co to znaczy wiejski ogródek?

Wiejski ogródek w samym sercu miasta znaczyć może bardzo wiele rozwiązań i strategii pracy z roślinami. Może to być zaledwie donica z kompozycją ziół na parapecie. Jeśli jest taka możliwość nawet najmniejszy skwerek można obsadzić berberysem, który jesienią da nam feerię kolorów. Rabata obok garażu zawierać może herbaciane i czerwone róże, dzięki osłonięciu świetnie zimujące nawet bez przycinania.

Możemy także zaprojektować własną, wiejską łąkę, tworząc kolorowe nasadzenia irysów i rzeżuchy łąkowej. Wybór zależy od naszej fantazji i szukania rozwiązań w trakcie tworzenia ogródka wiejskiego. Nie zapominajmy też o przestrzeni na czysty, odporny na wgniecenia trawnik. Położyć się na trawie w miejskim środku lata? To też marzenie do realizacji!

Leave a Reply

Captcha loading...