Wiosna to czas, gdy ogród powraca do życia. Z pomocą sumiennego ogrodnika może on stać się niezwykłym miejscem. Aby jednak pomóc kwiatom się rozwinąć, trzeba posiadać ku temu odpowiednią wiedzę. W przeciwnym wypadku można bowiem niechcący im zaszkodzić. Kiedy sadzić cebulki? Które kwiaty są warte naszej uwagi i jak je pielęgnować? Podpowiadamy poniżej!

Dobre cebulki to podstawa. Gdzie kupić dobrej jakości cebulki?

Dobre cebulki to podstawa. Gdzie kupić dobrej jakości cebulki?

Podstawowa sprawa to jakość cebulek kwiatowych. Tylko dobre, dorodne cebulki kwiatowe dadzą nam pewność, że posadzona roślina wyrośnie i będzie cieszyła oko przez cały sezon.

Jak rozpoznać dobre cebulki? Najważniejszych informacji dostarczy nam wygląd cebulek. Powinny być one dorodne i twarde. Cebulki NIE mogą być wysuszone oraz spleśniałe.

Gdzie kupić dobrej jakości cebulki kwiatowe? Można to zrobić w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych. Nawet w marketach i dyskontach można znaleźć cebulki kwiatowe, lecz wybór zwykle jest bardzo ograniczony. Istnieją natomiast sklepy online, jak na przykład sklep cebule-kwiatowe.pl, które specjalizują się w internetowej sprzedaży cebulek kwiatowych. 

Znaleźć w nich można wiele gatunków oraz odmian roślin cebulowych z dokładnym opisem ich sadzenia i pielęgnacji. Ponadto ceny produktów w takich sklepach są zwykle znacznie korzystniejsze niż w przypadku stacjonarnych sklepów ogrodniczych czy dyskontów.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

Cebulki bywają wrażliwe, dlatego należy umieszczać je w ogrodzie, dopiero po pierwszych przymrozkach – czyli od kwietnia do połowy maja. 

Niektóre odmiany roślin, np. lilie można sadzić już od marca. Niestety jednak dla większości egzotycznych odmian cebulek zdecydowanie jest to za wcześnie. 

Odmiany, które historycznie przybyły do nas z Afryki lub Ameryki Południowej najlepiej sadzić w ogrodzie w drugiej połowie kwietnia. Mowa tu przede wszystkim o roślinach, które są wyjątkowo wrażliwe na mróz. Należą do nich m.in. irysy, jaskry, frezje, mieczyki czy kroksomie.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Przed posadzeniem w ziemi cebulek najpierw należy odpowiednio przygotować rabatę. W tym celu pozbywamy się chwastów, spulchniamy oraz wyrównujemy glebę. 

Warto również zbadać odczyn ziemi – większość kwiatów cebulowych preferuje bowiem odczyn obojętny. Dlatego też dobrze jest wymieszać glebę na rabatce wraz z odkwaszonym torfem lub ziemią zakupioną w sklepie ogrodowym. 

Aby rośliny rosły szybciej, przed ich sadzeniem można użyć również nawozów mineralnych lub kompostu. 

Sadząc cebulki, należy natomiast zapoznać się z optymalną dla nich głębokością sadzenia. Z reguły umieszcza się je na głębokości trzykrotnie większej niż ich wielkość.

Mieczyki (gladiole) – charakterystyczne lancetowate liście

Mieczyki (gladiole) - charakterystyczne lancetowate liście

Poszczególne odmiany tych kwiatów różnią się między sobą głównie wielkością oraz kolorem. Można je spotkać w odcieniach bieli, czerwieni, różu, a nawet błękitu, czy czerni! Dostępne są także gatunki wielokolorowe. 

Mieczyki nie są odporne na mróz, dlatego na jesień należy je wykopywać z ziemi. Należy je również sadzić w miejscach słonecznych i osłoniętych przed działaniem wiatru. 

Cebulki mieczyków umieszcza się w ziemi na głębokości od 10 do 15 cm. Ważne jest także, by zachować pomiędzy nimi odstęp ok. 15-20 cm. 

Przed posadzeniem mieczyków należy także ściągnąć z nich łuski okrywowe oraz zaprawić środkiem grzybobójczym lub namoczyć w nierozcieńczonym denaturacie. Przed umieszczeniem w ziemi dobrze jest je wysuszyć.

Frezje – wyjątkowy zapach w ogrodzie

Frezje - wyjątkowy zapach w ogrodzie

Najpopularniejsze z ich odmian to Blue oraz Double. Do ich sadzenia najlepiej nadają się miejsca słoneczne o dobrze przepuszczalnym podłożu. 

Bulwy frezji umieszcza się w ziemi szpicem do góry, na głębokości ok. 20 cm oraz w dołku wypełnionym uprzednio ziemią kompostową. Trzeba pamiętać również o zachowaniu przynajmniej 10 cm odstępów pomiędzy kwiatami. 

Uprawa frezji wymaga szczególnej troski. Nie są to bowiem kwiaty łatwe w uprawie. Po posadzeniu cebulek frezji należy je podlewać nawozem wieloskładnikowym – zwłaszcza w trakcie wzrostu. 

W gorące dni trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Należy jednak ograniczyć tą czynność w momencie, gdy roślina zaczyna przekwitać. 

Lilie – wyjątkowej urody kielichowate kwiaty

Lilie - wyjątkowej urody kielichowate kwiaty

Istnieje ich wiele odmian lilii, które dostępne są w kolorach żółci, czerwieni, pomarańczy oraz czerwieni. Ponadto lilie dostępne są w odmianach o dużych rozmiarach, jak i tych mniejszych (do 50 cm) które można posadzić na skalniaku. 

Do najpopularniejszych gatunków tych kwiatów należą m.in. lilie azjatyckie, drzewiaste, orientalne, amerykańskie oraz krzyżówki L. martagon i L. hansonii, czy L. candidum z L. chalcedonicum. 

Wszystkie z nich wymagają gleby bogatej w próchnicę oraz o przepuszczalnym charakterze. Lilie należy sadzić cebulki lilii są świeże i dorodne. Umieszczamy je na  głębokości ok. 10-15 cm. 

Ich mrozoodporne odmiany można sadzić w ogrodzie już od marca. Można je również sadzić jesienią – trzeba jednak pamiętać o tym, by na zimę przykryć je torfem.

Crocosmia – Cynobrówka: kwiaty w barwie słońca

Crocosmia - Cynobrówka: kwiaty w barwie słońca

Kwiat ten znany jest także jako montbrecja i cynobrówka. Preferuje on miejsca osłonięte przed wiatrem oraz ciepłym. 

Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, iż roślina ta nie toleruje grządek o wysokim stopniu nasłonecznienia. Powinno się je także sadzić na luźnym podłożu, które dobrze przepuszcza wodę. 

Przed umieszczeniem w ziemi cebulki cynobrówki należy namoczyć przez kilka godzin w wodzie. Po jej przekwitnięciu nie można obcinać ich liści – zapewniają one bowiem roślinie lepszej ochrony w okresie zimowym.

Pielęgnacja cebulek – jak dbać o cebulki kwiatowe

Pielęgnacja cebulek - jak dbać o cebulki kwiatowe

W zależności od kwiatu, niektóre z cebulek przed sadzeniem należy namoczyć – przynajmniej na godzinę czasu. Aby mieć pewność, że lepiej się przyjmą, można je także sadzić w specjalnych koszyczkach. Dzięki nim bulwy przyjmują się szybciej oraz zyskują zabezpieczenie przed szkodnikami. 

Pod żadnym pozorem nie należy ich umieszczać bezpośrednio w ziemi okresowo zalewanej, ciężkiej czy zbitej. Przed ich sadzeniem warto więc się przyjrzeć, czy na powierzchni rabatki po deszczach nie zbiera się woda. 

Pielęgnacja cebulek polega także na zapewnieniu im odpowiednich odstępów w trakcie sadzenia. Powinny one stanowić przynajmniej trzykrotność średnicy bulwy rośliny. W przeciwnym wypadku zaczną one więdnąć.

Cebulki po przekwitnięciu – co zrobić gdy kwiaty cebulowe przekwitną?

Cebulki po przekwitnięciu

Większość odmian kwiatów cebulowych należy przed wydaniem nasion pozbawić przywiędłych kwiatostanów. 

Pod żadnym pozorem nie należy tego jednak robić, gdy liście rośliny są wciąż zielone. Zżółknięte liści to znak, że cebulki urosły, a roślina przechodzi w stan snu zimowego. Wtedy należy także zaprzestać podlewania rośliny. 

Przed nadejściem pierwszych przymrozków należy cebulki niezimujących w gruncie gatunków kwiatów wykopać z ziemi, a następnie suszyć przez ok. 2-3 tygodnie. Potem można je umieścić w ażurowych skrzynkach i wstawić do suchej piwnicy. 

Tak zabezpieczone bulwy na wiosnę będzie można posadzić ponownie. Należy jednak pamiętać, że kwiaty cebulowe lubią zmieniać glebę, dlatego też najlepiej będzie wybrać dla nich nowe miejsce.

Leave a Reply

Captcha loading...